کولین‌کلراید  (Choline Chloride)

کولین‌کلراید (Choline Chloride)75%

در حال تولید آزمایشی

کولین کلراید یا تری متیل 2-هیدروکسی اتیل آمونیوم کلرید با فرمول شیمیایی (CH3)3NCH2CH2OH)Cl ترکیبی ارگانیک مشابه خانواده ویتامین‌های گروه B است که توسط بدن برای بسیاری از عملکردهای حیاتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ماده به‌عنوان پیش‌ساز انتقال‌دهنده عصبی استیل‌کولین عمل می‌کند و برای عملکردهای فیزیولوژیکی مختلف از جمله ساختار غشای سلولی، عملکرد عصبی و متابولیسم لیپید ضروری است. کولین کلرید اغلب به‌عنوان یک مکمل غذایی برای تقویت رشد، تولید مثل و بهبود سلامتی، به خوراک دام اضافه می‌شود و معمولاً به صورت پودر کریستالی و سفید در دسترس است. این ماده نقش مهمی در حمایت از سلامت حیوانات و انسان دارد.

شکل ظاهری:

جامد سفیدرنگ یا بی‌رنگ

  • مشخصات فیزیکی و شیمیایی کولین کلراید

نام ترکیب

کولین کلرید

فرمول مولکولی

(CH3)3NCH2CH2OH)Cl

وزن مولکولی

62/139  

ظاهر

جامد سفید رنگ یا بی رنگ

بو

بوی ملایم آمین

دمای ذوب

℃ 308-312

انحلال پذیری در آب

قابل امتزاج با آب

خلوص

90%

کاربردها

  •  صنعت دام و طیور؛

مورداستفاده در خوراک دام به‌منظور افزایش رشد، بهبود عملکرد تولیدمثلی و حفظ سلامت؛

ارتقای عملکرد صحیح سیستم عصبی؛

پیشگیری از سندرم کبد چرب؛

بهبود تولید تخم‌مرغ.

  •  صنعت نفت و گاز؛

کولین کلرید به‌عنوان تثبیت‌کنندۀ خاک رس و مهار‌کنندۀ شیل در صنعت حفاری نفت و گاز استفاده می‌شود.

  •  صنایع غذایی و دارویی؛

کولین کلرید ماده‌ای مغذی و ضروری برای انسان است. این ماده در مکمل‌های غذایی برای کمک به رفع کمبود کولین استفاده می‌شود. کولین در رشد مغز، عملکرد کبد و متابولیسم کلی نقش دارد و اغلب در مکمل‌های مولتی‌ویتامین و محصولات نوتروپیک گنجانده شده‌است. کولین کلرید به عنوان ماده‌ای کمکی در فرمولاسیون دارویی به پایداری و حلّالیت مواد فعال دارویی کمک کند.

  •  صنایع آرایشی و بهداشتی؛

کولین کلرید در برخی از محصولات مراقبت شخصی مانند شامپوهاو نرم کننده‌ها؛ به‌عنوان یک عامل حالت‌دهنده و بهبود‌دهندۀ بافت مو و در فرمولاسیون‌های مراقبت از پوست، به‌عنوان یک عامل مرطوب‌کننده استفاده می‌شود.

  • سایر کاربردها

 کولین کلرید در صنایع دیگر نیز کاربری دارد. می توان از آن به‌عنوان بازدارندۀ خوردگی در سیالات فلزکاری، یک جزء در شوینده‌های مایع و نیز به عنوان منبع کولین در فرایندهای صنعتی خاص استفاده کرد.

  • دارای تأییدیه آنالیز از دانشگاه تهران و آزمایشگاه مرجع استاندارد.