اتانول / اتیل الکل (Ethyl alcohol)

اتانول / اتیل الکل (Ethyl alcohol)

در حال تجهیز خط تولید

اتانول یا اتیل الکل یا الکل اتیلیک با نام اختصاری EtOH  نوعی الکل و یک ترکیب شیمیایی آلی با فرمول شیمیایی C2H6O است. این ماده به طور طبیعی با تخمیر قند‌ها توسط مخمرها یا از طریق فرایندهای پتروشیمی مانند هیدراتاسیون اتیلن، تولید شده و به‌عنوان یک حلال شیمیایی و در اختلاط ترکیبات آلی استفاده می‌شود. اتانول یک منبع سوخت جایگزین و یک حلال همه‌کاره است که با آب و بسیاری از حلال‌های آلی مخلوط می‌شود.

مشخصات فیزیکی و شیمیایی

شکل ظاهری

مایع بی رنگ

وزن مولکولی

 46.068g/mol

نقطه ذوب

̊C  114.1-

دانسیته

 0.789g/ml

خلوص

96%

کاربردها

  •  پزشکی؛

 اتانول مطلق در درمان ناهنجاری­های عروقی استفاده می­شود. اتانول در دستمال‌های پزشکی و معمولاً در ژل‌های ضدباکتری دست به‌عنوان یک ضدعفونی‌کننده به دلیل اثرات باکتری‌کشی و ضد قارچی آن استفاده می‌شود. اتانول، اغلب در غلظت­های بالا، برای حل­کردن بسیاری از داروهای نامحلول در آب و ترکیبات مرتبط استفاده می­شود.

  • استفاده به‌عنوان سوخت؛

 اتانول به‌عنوان سوخت موتور، عمدتاً به‌عنوان یک افزودنی سوخت زیستی برای بنزین استفاده می‌شود.همچنین در ترکیبات سوخت جت و هواپیما نیز استفاده می­شود. همچنین در پیل­های سوختی مورد استفاده قرار می­گیرد.

  •  پیش­ساز ترکیبات آلی؛

اتانول یک ماده مهم صنعتی است. این ماده به عنوان پیش‌ساز سایر ترکیبات آلی مانند اتیل هالیدها، اتیل استرها، دی اتیل اتر، اسید استیک و اتیل آمین‌ها کاربرد گسترده­ای دارد.

  • استفاده به عنوان حلال؛

اتانول به عنوان یک حلال جهانی در نظر گرفته می­شود، زیرا ساختار مولکولی آن امکان انحلال ترکیبات قطبی، آب‌دوست و غیرقطبی و آب‌گریز را فراهم می­کند. از آنجایی که اتانول هم چنین نقطه جوش پایینی دارد، به راحتی از محلولی که برای حل کردن سایر ترکیبات استفاده شده است خارج می­شود و آن را به یک عامل استخراج محبوب برای روغن‌های گیاهی تبدیل می­کند.

  •  محصولات آرایشی بهداشتی؛

 از اتانول در صنعت عطر، ادکلن وسایر خوشبوکننده­ها و همچنین در ساخت طیف گسترده­ای از محصولات آرایشی بهداشتی استفاده می­شود.

  •  صنعت رنگ­سازی و جوهرها به عنوان حلال و رقیق­کننده؛

از خواص الکل صنعتی می‌توان به ترکیب سریع و راحت آن با آب اشاره کرد. ترکیب آب با اتانول مخلوط‌هایی آلی می‌سازد که می‌توان از آن به‌عنوان حلال و رقیق‌کنندۀ رنگ در نقاشی و رنگ‌های صنعتی استفاده کرد.