آنزیم لیپاز (Lipase Enzyme)

آنزیم لیپاز (Lipase Enzyme) 94.5%

در حال تجهیز خط تولید

لیپاز آنزیمی است که توانایی هیدرولیز استرها را دارد و در تبدیل تری‌گلیسرید به گلیسرول و اسید چرب نقش اصلی را ایفا می‌کند؛ به این عمل لیپولیز( Lipolysis )می‌گویند. این آنزیم‌های محلول در آب در متابولیسم تری‌گلیسریدها نقش دارند و موجب گوارش آن‌ها در بدن می‌شوند. به‌طورکلی لیپازها نقش اساسی در گوارش، جابه‌جایی و پردازش لیپیدهای رژیم غذایی در بیشتر جانداران، ایفا دارد.

مشخصات فیزیکی و شیمیایی

شکل ظاهری

جامد پودری زرد روشن و سفید رنگ

نقطه ذوب

oC75

خلوص

بالای ۹۹ درصد

کاربردها

  •  صنایع غذایی؛

ليپازها دستۀ مهمي از آنزيم‌ها در صنايع غذايي با كاربردهاي ويژه محسوب می‌شوند. این ماده به‌عنوان عامل نگهدارنده در مواد‌غذایی است. آنزيم ليپاز به‌دليل هيدروليز چربي شير در تقويت طعم پنير، تسريع رسيدن پنير و محصولات مشابه نقش بسيار مهمي دارد.

  •  صنایع دارویی؛

از آنزیم لیپاز برای تفکیک انانتیومری داروها یا پیش‌داروها استفاده می‌شود. اکثر داروها به فرم راسمیک هستند و تنها یکی از انانتیومرها دارای خواص درمانی است و فرم ایزومری دیگر غیرفعال یا حتی سمی است. آنزیم لیپاز با پایداری خوب و گزینش‌پذیری بالا در زمینۀ سنتز ترکیبات آلی در صنعت داروسازی جذاب بوده است. نقش کاتالیستی این ترکیب به تفکیک انانتیمر دارو‌ها منجر می‌گردد. داروهای ضد فشار‌خون و ضدالتهاب مانند:  ایبوپروفن، کتوپروفن و آتنولول و داروهای درمان مشکلات گوارشی به عنوان مخلوط راسمیک یافت شده‌اند که با استفاده از آنزیم لیپاز و تفکیک انانتیومرها به فرم دارویی مد‌نظر دست خواهند یافت.

دارای تاییدیه آنالیز از دانشگاه تهران و آزمایشگاه مرجع استاندارد.