فارسی /  English   
بخش تحقیق و توسعه


معرفی
کولین کلراید یا تری‌متیل‌2-هیدروکسی‌اتیل‌آمونیوم‌کلرید یک ماده مغذی ضروری برای رشد مطلوب حیوانات بخصوص طیور و حیوانات خانگی است. این ترکیب محلول در آب بوده و متعلق به گروه ویتامین‌هایB (ویتامین B4) است. ولی به طور کامل تعریف کلاسیک یک ویتامین را ندارد و بیشتر شبیه به یک اسیدآمینه یا اسید‌چرب ضروری عمل می‌کند. کولین به عنوان یک واسطه‌ی چربی‌سوز اصلی با تحریک انتقال چربی و با افزایش تجزیه بیولوژیکی اسیدهای چرب و جلوگیری از ذخیره چربی در بافت‌ها، نقش مهمی در سوخت و ساز چربی بدن دارد. کولین در بسیاری از مواد غذایی یافت می‌شود. تخم مرغ، گوشت، ماهی، و برخی غلات سبوس دار منبع خوبی از این ماده هستند و مقدار استاندارد آن به وسیله انجمن ملی تحقیقات (NRC، 1994) گزارش شده است. نیاز به کولین برای مردان 550 میلی گرم در روز و معادل نیاز زنان شیرده می‌باشد .این مقدار برای زنان 425 میلی‌گرم در روز و برای زنان باردار 450 میلی‌گرم در روز است.
اهمیت و کاربرد
• کولین با متابولیسم و سنتز گلیسین، بتائین، سیستئین، سرین، متیونین و بسیاری از ترکیبات بیولوژیکی که محتوی عامل متیل هستند و ترکیباتی نظیر فسفاتیدیل کولین و استیل کولین، ارتباط دارد.
• کولین‌کلراید نقش بسیار مهمی در تکامل مغز جنین دارد .همچنین مطالعه بر روی حیوانات ثابت کرده است که کولین مناطقی از مغز را که مسئول برقراری حافظه هستند را تحت تاثیر قرار داده و توانایی یادگیری در دوران زندگی را تقویت می‌کند.
• هموسیستین اسید‌آمینه‌ای در خون است که احتمال می‌رود در افزایش احتمال خطر بروز بیماری‌های قلبی، عروقی، اسکیزوفرنی، آلزایمر و برخی سرطان‌ها نقش داشته باشد. کولین همانند اسید‌فولیک در متابولیسم این ماده موثر بوده و کمبود آن با افزایش میزان این ماده در خون همراه است.
• مصرف کافی کولین توسط دختران در دوران رشد و بلوغ با کاهش احتمال بروز سرطان سینه در بزرگسالی آن‌ها همراه است. بطور خاص، خوردن یک عدد تخم مرغ در روز با 18 درصد کاهش احتمال سرطان سینه همراه است بویژه وقتی که همراه با میوه و سبزیجات مصرف شود.
• مطالعات بالینی انجام شده بر روی افراد بزرگسال سالمی که دچار کمبود کولین بوده‌اند نشان می‌دهد که با افزایش ضایعات DNA (که علامت بروز بیماری های مزمنی از جمله سرطان، آرتریت و پیری زودرس باشد)، افزایش مرگ سلول‌های ایمنی بدن بنام لنفوسیت‌ها و افزایش نقص در عملکرد کبد و عضلات اتفاق می‌افتد.
وظایف کولین در بدن حیوانات:
کمبود کولین علاوه بر کاهش رشد، در طیور باعث بروز پروسیس می‌شود. در این عارضه مفصل درشت نی و کف پا دچار پیچیدگی شده و تا جایی ادامه می‌یابد که کاملا خم می‌شود و از امتداد درشت نی خارج می‌گردد. در این حالت پا تحمل وزن بدن را ندارد و مفصل آشیل از محل خود خارج می‌شود. علاوه بر این‌ در مرغ‌های تخم‌گذار، کمبود کولین منجر به کاهش تخم‌گذاری و افزایش چربی کبد می‌شود.
چگونگی تأمین کولین در حیوانات هم از طریق جیره و هم بوسیله سنتز در بدن فراهم می‌شود. با این وجود نیاز مطلقی برای کولین در جیره برای اپتیمم سالمت و عملکرد همه حیوانات وجود دارد. بطور مثال جوجه‌ها تا حدود 13 هفتگی نمی‌توانند در بدن خود کولین سنتز کنند. این بدین مفهوم است که گرچه مواد اولیه طبیعی خوراک محتوی مقادیر مشخصی از کولین هستند، اما این مقدار نمی‌تواند احتیاجات حیوان را برای رشد سریع تأمین کند. این تامین کولین می‌تواند از طریق مکمل‌های کولین یا کولین طبیعی حاصل از اجزا خوراک مثل غلات و سویا باشد. از این رو افزودن کولین ‌کلراید یه جیره راحتترین و اقتصادی‌ترین راه تأمین نیاز کولین است.
میزان بیش از حد می‌تواند مضر باشد مصرف بیش از حد کولین می‌تواند با عوارض جانبی ناخوشایند و بالقوه مضرهمراه باشد که از آن جمله می‌توان به کاهش فشار خون، تعریق، بوی بد بدن شبیه بوی ماهی، اسهال، حالت تهوع و استفراغ اشاره کرد.

معرفی
عنصر آهن یکی از ریزمغذی‌های ضروری برای ادامه‌ی حیات گیاهان است. آهن در مراحل مختلفی از زنجیره‌ی انتقال الکترون شرکت می‌کند ودر تنفس سلولی و متابولیسم آنزیم‌ها و پروتئین‌ها یک عنصر بنیادی محسوب می‌گردد. اگر آهن به مقدار کافی در اختیار قرار نگیرد، گیاه دچار بیماری فقر آهن که با زردی برگ همراه می‌شود که در این حالت چرخه فتوسنتز در اختلال شده و با کاهش جدی رشد و بازدهی محصول همراه است.
دلیل عمده فقر آهن ناشی از در دسترس نبودن آهن قابل جذب در خاک است که به دلیل قلیائیت بالای خاک (خاک‌های آهکی) گونه‌های آهن نامحلول شده و قابل جذب توسط گیاه نیست و یکی از موثرترین راه‌ها برای جبران کمبود ‌آهن در خاک‌های قلیایی استفاده از کلات‌های آهن است.
فرم کلات یک عنصر فرمی حفاظت شده است و سایر عناصر نمی‌توانند مزاحمتی در جذب یک عنصر کلات شده ایجاد کنند. بسیاری از عناصر ریزمغذی زمانی که به فرم کلاته دربیایند بسیار بهتر از فرم معمولی‌شان در خاک توسط گیاه جذب می‌شوند. جذب بسیاری از عناصر توسط ریشه در نتیجه اختلاف بار الکتریکی عنصر با کانال‌های جذبی موجود در ریشه صورت می‌گیرد. عنصری که به فرم کلاته در آمده باشد، پتانسیل بار بیشتری ایجاد خواهد کرد و در نتیجه بیشتر و بهتر از کانال‌های ریشه عبور می‌کند. در شرایط آب و خاک ایران (pH بالا) یون‌های فلزی مانند آهن و روی در بسیاری از موارد برای ریشه‌ها غیرقابل جذب هستند اما وقتی که فرم کلاته این عناصر به عنوان کود در اختیار درختان قرار گیرد براحتی قابل جذب می‌شوند. عناصری که به فرم کلات هستند در مقایسه با عناصری که بصورت غیرکلات یا آزاد در خاک وجود دارند ثبات بیشتری دارند و با آبشویی کمتر از دسترس ریشه‌ها خارج خواهند شد.
کلات‌های EDTA ، EDDHA ، DTPA ، HEDTAT، CDTA و EDDHMA مهم‌ترین و پر مصرف‌ترین بنیان‌های مورد استفاده در ترکیب کودهای کلاته در جهان هستند. از بین ساختارهای فوق الذکر بهترین بنیان EDDHA با سهم 8/4% اورتو-اورتو می‌باشد که 70% از موارد استفاده را تشکیل می دهد.
کود آهن کلاته برپایه Fe-EDDHA شامل 6% آهن از مهمترین منابع تأمین‌کننده آهن مورد نیاز برای گیاه است. کود آهن کلاته در فعالیت‌های زیر نقش حیاتی ایفا می‌کند:
• تأمین مؤثر عنصر آهن و رفع کلروز و افزایش راندمان گیاه
• افزایش میزان فتوسنتز
• افزایش عملکرد و کیفیت (سایز، عطر، طعم، رنگ، ماندگاری، مواد مغذی، متابولیتهای ثانویه و ...) محصولات کشاورزی
• افزایش مقاومت در برابر آفات (کاهش نیاز به مصرف سموم و در نتیجه تولید محصول سالم تر) و تنش‌های محیطی (سرما، گرما، شوری خاک، کم آبی و ...)
• جلوگیری از ریزش محصول و کاهش ضایعات و در نتیجه افزایش بهره‌وری
• اصلاح بافت خاک و کاهش آلودگی آب‌های زیرزمینی
• بهبود متابولیسم گیاهان و جذب بیشتر و مؤثرتر عناصر ریزمغذی و همچنین کودهای پایه و در نتیجه مصرف بهینه کودها و کاهش آلودگی ناشی از مصرف بی رویه کودهای شیمیایی

معرفی
نیترات یکی از آنزیم‌های معدنی است که در نتیجه اکسیداسیون نیتروژن عنصری حاصل می‌شود. این ماده یکی از عناصر بسیار ضروری برای سنتز پروتئین در گیاهان است و نقش مهمی را در چرخه نیتروژن دارد. نیترات از طریق اکسیداسیون طبیعی تولید و بنابراین در تمام محیط زیست یافت می‌شود.
از آنجایی که نیترات در آب به صورت محلول وجود دارد، روش‌های معمول تصفیه آب قادر به حذف آن نیستند از این رو نیاز به آن دسته از روش‌های تصفیه پیشرفته می‌باشد که قادر به کاهش آلاینده‌های محلول هستند. در اغلب منابع از روش اسمز معکوس به عنوان روشی موفق و اقتصادی در دراز مدت برای کنترل آلاینده‌های آب از جمله نیترات یاد شده است. در این روش علاوه بر نیترات، کل جامدات محلول آب نیز کاهش می‌یابد.
اسمز معکوس یک روش تصفیه فیزیکی و نوعی فیلتراسیون است که نیاز به موادشیمیایی ندارد و کارکرد آن بسته به نوع غشا مصرفی در این روش می‌تواند متفاوت باشد. غشاهای کامپوزیتی چند لایه پلی‌آمیدی شامل لایه بالایی بسیار نازک و متراکم پلی‌آمید، لایه میانی متخلخل از جنس پلی‌سولفون یا پلی‌اتر‌سولفون و لایه زیرین بی بافت پلی‌استر می‌باشد که برای استفاده در فرایند اسمز معکوس در شیرین سازی آب کاربرد دارد. تری مزوئیل کلرید با نام مخفف TMC یکی از پیش ‌ماده‌های اصلی تهیه لایه‌ای از جنس پلی‌آمید غشای تصفیه آب به روش اسمز معکوس (RO) است که در اثر واکنش با پیش ماده دیگر یعنی متا‌فنیلن ‌دی‌آمین، این لایه بر روی دو لایه دیگر که از جنس پلس استر و پلی اتر سولفون هستند، سنتز می‌گردد.

معرفی
آلفا هیدروکسی‌اسیدها (AHA) خانواده‌ای از مواد شیمیایی هستند که کاربرد وسیع و گسترده‌ای در درمان‌های پوستی و زیبایی دارند. وجه مشترک آن‌ها از لحاظ ساختار شیمیایی، جایگیری یک گروه الکلی در کربن کناری یک گروه اسیدی در یک مولکول است که طول زنجیر کربنی متفاوتی دارند. از آن جایی که به طور طبیعی به عنوان ماده اسیدی‌کننده در بسیاری از میوه‌ها وجود دارند، به آن‌ها اسیدهای میوه نیز گفته می‌شود. با این حال، برخی از انواع آن‌ها به صورت سنتتیک نیز تهیه می‌گردد. اسید‌لاکتیک، اسید‌سیتریک و اسید‌گلیکولیک از پرکاربردترین ترکیب‌های AHA می‌باشند.
اسید‌گلیکولیک (هیدروکسی‌استیک‌اسید یا هیدرواستیک‌اسید) با فرمول شیمیایی C2H4O3 (HOCH2CO2H)، کوچکترین α-هیدروکسی‌اسید (AHA) است. این ماده شیمیایی بی‌رنگ، بی‌بو و جاذب رطوبت دارای ساختار بلورین است که حلالیت بالایی در آب دارد. گلیکولیک اسید ترکیب طبیعی موجود در نیشکر بوده که در محصولات مختلف مراقبت از پوست مورد استفاده قرار می‌گیرد.
ترکیب‌های AHA در محدوده وسیعی از قدرت و اثربخشی از مصرف خانگی به عنوان مرطوب کننده تا به عنوان کراتولیتیک قوی جهت لایه‌برداری در مطب پزشکان مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای لایه‌برداری شیمیایی اغلب غلظت 70 درصد از این اسیدها در مطب به کار می‌رود که در این غلظت pH کمتر از 2 را ایجاد می‌کنند. اسید‌گلیکولیک در حالت محلول اشباعpH=0.6 را ایجاد می‌کند.
کاربرد
اسید‌گلیکولیک به عنوان کوچکترین عضو این خانواده در غلظت 70 درصد بیشترین کاربرد را به عنوان لایه‌برداری دارد. این لایه‌برداری شیمیایی علاوه بر اثرهای زیبایی که سبب جوان‌تر شدن یا جوان‌تر ماندن پوست می‌گردد، در برخی بیماری‌ها مثل اکتینیک‌کراتوز و درماتیت ‌سبورییک اثرهای درمانی دارد. هم‌چنین برای برطرف کردن استریا (ترک خوردگی پوست)، خشکی پوست، پاپیلوماتوزیس و ضایع‌های پسوریازیس کاربرد دارد.
مکانیسم عمل
در غلظت‌های پایین (زیر 5 درصد)، ترکیب‌های AHAبه دلیل هیدروفیل بودن و امکان برقراری پیوند هیدروژنی با آب سبب حفظ آب در پوست شده و خواص مرطوب‌کنندگی دارند. هم‌چنین سبب بهبود روند پوسته‌ریزی طبیعی پوست و تمایز بافتی بهتر سلول‌های کراتینوسیت پوست می‌گردد. در غلظت‌های بالاتر به دلیل تداخل با پیوندهای یونی بین سلول‌های کورنئوسیت در لایه شاخی و کاهش قدرت اتصال سلول‌ها به یکدیگر سبب ایجاد اثرهای لایه‌برداری می‌گردد. بر این اساس هم در درمان آکنه و هم در رفع عوارض ناشی از آکنه مثل اسکار و روزنه‌های باز پوست می‌تواند کمک‌ کننده باشد.

© 1398 vareshco.com
طراحی و پیاده سازی توسط شرکت رایاپردازان بینش پژوه